Om oss
Forretningsområder
Medarbeidere
Publikasjoner
Seminarer
Karriere
Aktuelt
Kontakt oss
 

Endringer i prospektreglene

Som følge av endringer i prospektdirektivet (direktiv 2003/71/EF) og prospektforordningen (Kommisjonsforordning (EF) nr. 809/2004) er det i Stortingsproposisjon 107 L (2011-2012) av 11. mai 2012 foreslått flere viktige endringer i de norske prospektreglene. Prospektreglene fastsetter når det er nødvendig med prospekt i forbindelse med tilbud om kjøp eller tegning av omsettelige verdipapirer, samt notering av slike verdipapirer på børser og andre regulerte markeder.

De viktigste endringene gjelder grensene for når tilbud om kjøp eller tegning av omsettelige verdipapirer utløser prospektplikt. Videre oppstilles det strengere innholdskrav til prospektets sammendrag. For enkelte kategorier tilbud eller utstedere foreslås det noen lettelser i de generelle innholdskravene. Det foreslås også endringer i reglene om hvordan prospekter skal offentliggjøres.

Endringene er ventet å tre i kraft i Norge 1. juli 2012.


Endringer i reglene om når et tilbud er prospektpliktig
I dag skal det i utgangspunktet utarbeides prospekt dersom det fremsettes tilbud om tegning eller kjøp av omsettelige verdipapirer som rettes til 100 personer eller flere i det norske verdipapirmarkedet, forutsatt at visse beløpsgrenser for det samlede tilbudet er overskredet. Denne grensen på antall personer er foreslått endret til 150, slik at et tilbud, uansett størrelse, vil kunne gjennomføres uten prospekt dersom det rettes til maksimum 149 personer i Norge.

Verdipapirhandelloven oppstiller i dag krav om to ulike typer prospekt. I de fleste tilfeller vil det være nødvendig med et såkalt EØS-prospekt. For disse gjelder det omfattende innholdskrav, og prospektet må godkjennes av Finanstilsynet før offentliggjøring. For beløpsmessig små tilbud kreves det kun et såkalt nasjonalt prospekt eller registreringsprospekt. Her er innholdskravene langt mindre omfattede, og det er ikke krav om godkjennelse av Finanstilsynet eller andre myndigheter, bare registrering i Foretaksregisteret. Beløpsgrensen for når et tilbud krever utarbeidelse av EØS-prospekt foreslås øket fra 2,5 millioner euro til 5 millioner euro. Det foreslås presisert i verdipapirhandelloven at det er verdien av det samlede tilbudet innen EØS som skal vurderes i forhold til beløpsgrensen, og altså ikke bare en norsk transje isolert. Beløpet beregnes over en periode på 12 måneder, slik at to eller flere tilbud innenfor samme periode skal legges sammen ved vurderingen av om beløpsgrensen er overskredet. Økningen vil kunne gjøre det enklere for selskaper med begrenset kapitalbehov å reise kapital. Siden forslaget innebærer at det uansett ikke vil være prospektplikt dersom verdipapirene tilbys til mindre enn 150 personer i det norske markedet (uavhengig av størrelsen på tilbudet), er hevingen av beløpsgrensen bare av betydning for selskaper som fremsetter tilbud til en relativt bred investorbase, for eksempel selskaper med 150 aksjonærer eller mer som vil gjennomføre en fortrinnsrettsemisjon.

Det er også foreslått å heve terskelen for når det må utarbeides nasjonalt prospekt/ registreringsprospekt fra 100 000 euro til 1 million euro. Ved tilbud under denne beløpsgrensen vil det ikke være krav om utarbeidelse av noen type prospekt.

Det oppstilles i verdipapirhandelloven en rekke unntak fra prospektplikt, noen mer brukt enn andre. Et hyppig anvendt unntak gjelder tilbud om verdipapirer som legges ut i enkeltstørrelser med pålydende eller krav på vederlag på minst 50 000 euro. I rettede emisjoner (private placements) har det derfor normalt vært satt som vilkår at minste tildeling vil være et beløp tilsvarende minst dette beløpet. Finansdepartementet foreslår at minimumsgrensen i dette unntaket oppjusteres til 100 000 euro. Unntaket blir således noe snevrere.

Det gjelder også et unntak for tilbud av aksjer og andre verdipapirer til profesjonelle investorer. Tilbud til investorer som er definert som profesjonelle utløser ikke krav om prospekt, og slike investorer skal heller ikke telles med i forhold til grensen for hvor mange personer tilbudet rettes til. Prospektreglene har hittil inneholdt en egen definisjon av profesjonelle investorer og for enkelte kategorier profesjonelle investorer har det vært påkrevd med registrering hos Finanstilsynet. Forslaget innebærer at definisjonen av ”profesjonell investor” nå vil bli koblet opp mot definisjonen av ”profesjonell kunde”, slik dette begrepet er definert i verdipapirforskriften for kundekategoriseringsformål hos verdipapirforetakene (MIFID-reglene). Videre fjernes kravet om registrering hos Finanstilsynet. Muligens vil økningen av beløpsgrensen for minimum tildeling gjøre at rettede emisjoner i større grad enn hittil vil baseres på en kombinasjon av de ulike unntakene, for eksempel tildeling til inntil 149 ikke profesjonelle investorer i kombinasjon med tildeling til profesjonelle investorer.


Endringer i reglene om fremgangsmåte for offentliggjøring av prospekt
Det foreslås at prospekter alltid må offentliggjøres på internett. Den nåværende adgangen til å offentliggjøre prospekt ved å gjøre det tilgjengelig i papirversjon på selskapets og tilretteleggers forretningskontor uten samtidig å gjøre prospektet tilgjengelig på internett, vil bortfalle. Derimot åpnes det for at det er tilstrekkelig med offentliggjøring på enten selskapets eller tilretteleggers internettsider. I dag må det offentliggjøres begge steder hvis man velger offentliggjøring på internett.


Endringer i innholdskravene for EØS-prospekter
Innholdskravene i EØS-prospekter følger i dag av prospektforordningen som er gjort gjeldende som norsk forskrift. EU-kommisjonen vedtok 30. mars 2012 endringer i prospektforordningen. Det er forventet at endringene vil implementeres i norsk rett ved at disse gjøres dirkete gjeldende som norsk rett med virkning fra 1. juli 2012.


Prospektsammendraget

Endringene i prospektforordningen innebærer omfattende endringer i innholdskravene for sammendraget i EØS-prospekter.

Sammendraget skal etter de nye reglene utarbeides basert på et standardformat. Det introduseres fem obligatoriske deler som skal inntas i en fastsatt rekkefølge, og videre detaljerte underpunkter for hver del som også skal følge angitt rekkefølge. Tanken er at investorene lettere skal kunne orientere seg om det enkelte tilbudet og sammenligne tilbud mot hverandre.

Når det gjelder innholdskravene introduserer endringsdirektivet til prospektdirektivet begrepet key information og oppstiller et krav om at sammendraget skal inneholde slik key information. Det er utarbeidet et nytt vedlegg til prospektforordningen som lister opp informasjonskrav som alltid skal anses som key information, og dermed inntas i sammendraget uavhengig av hvordan en måtte vurdere den aktuelle informasjonens betydning for det aktuelle tilbudet. Dersom informasjonen ikke er aktuell for utsteder eller tilbudet skal punktet merkes ”not applicable” i sammendraget. Utsteder må også vurdere om det finnes key information for det aktuelle tilbudet utover det som dekkes av vedlegget til prospektforordningen. Det er ventet at Finanstilsynet vil utarbeide en egen sammendragssjekkliste basert på vedlegget til prospektforordningen.

Når det gjelder innholdskravene for risikofaktorer i sammendraget må utsteder gjøre utpreget skjønnsmessige vurderinger som kan by på særlige utfordringer.  Det følger av innholdslisten at det skal inntas ”key information” om ”key risks”. For det første må utsteder dermed ta stilling til hvilke av risikofaktorene som er mest betydningsfulle. Det vil således i praksis etableres to nivåer av risikofaktorer, der de som av utsteder anses som mest vesentlige er inntatt i sammendraget. Videre må essensen av den enkelte risikofaktor gjengis i sammendraget i kortversjon. Dette kan også by på utfordringer, særlig siden det også vil oppstilles et forbud mot kryssreferanser fra sammendraget til hoveddelen. Vi forventer at praksis vil utvikle seg slik at en får detaljerte overskrifter for den enkelte risikofaktor i prospektets hoveddel og at disse inntas i sammendraget.

Det oppstilles videre nye regler for maksimal lengde på sammendraget. Sammendraget skal normalt ikke overstige 7 % eller 15 sider (lengste alternativ). Finansiell informasjon skal utelates fra nevneren ved beregningen.


Proporsjonalitetsregimet

I dag fungerer prospektreglene slik at dersom et tilbud først er prospektpliktig, så gjelder innholdskravene fullt ut. En kunne tenke seg gode grunner for at det skulle gjelde reduserte informasjonskrav for børsnoterte utstedere (mye informasjon er allerede offentliggjort) eller for mindre selskaper (kostnadene kan blir uforholdsmessig store). Dette er til en viss grad fulgt opp ved endringene i prospektforordningen ved at man etablerer to proporsjonalitetsregimer som medfører lempning i innholdskravene for prospekter for særskilte tilbud/utstedere.

De største lettelsene innføres ved fortrinnsrettsemisjoner i selskaper notert ved regulert marked (Oslo Børs eller Oslo Axess). Begrunnelsen er at en ønsker å gjøre det enklere for selskaper som skal hente inn kapital å velge fortrinnsrettsmodellen, der alle aksjonærer tilbys rett til å tegne aksjer basert på sin forholdsmessige eierandel i selskapet. Det oppstilles noen nærmere vilkår, blant annet er det en forutsetning at aksjene som tilbys er i samme klasse som allerede noterte aksjer og at tegningsrettene er omsettbare. Lempningen i innholdskravene for slike tilbud er merkbare. Blant annet oppstilles det kun krav om finansiell historikk for siste år (mot siste tre år, som er normalkravet). Dette har også en indirekte betydning, da det er flere innholdskrav som knyttes opp mot den perioden det kreves finansiell informasjon fra. Videre kreves det ikke ”operating and financial review”, som er en detaljert gjennomgang og diskusjon av selskapets historiske finansielle informasjon som er ressurskrevende å utarbeide.

Det innføres også lettelser i innholdsreglene ved emisjoner i små- og mellomstore bedrifter (målt etter antall ansatte, balanse og netto omsetning) og selskaper notert ved regulert marked som har lav markedsverdi (under 100 millioner euro basert på gjennomsnittet av markedsverdien ved årsslutt siste tre år). For slike selskaper reduseres kravet til finansiell informasjon til de siste to år. Ellers er det begrenset med endringer, og for slike selskaper vil endringene neppe få noen større praktisk betydning.

De fullstendige innholdskravene for tilbud som omfattes av proporsjonalitetsregimet finnes i nye vedlegg til prospektforordningen. Det er ventet at Finanstilsynet vil utarbeide nye sjekklister for slike tilbud basert nevnte vedlegg.  



Publisert 15.05.2012


 

 
     
   

 Kontaktpersoner

Advokatfirmaet Wiersholm AS | Postboks 1400 Vika, 0115 Oslo | Telefon: +47 210 210 00
Skip to main content